fbpx

Баба Вида или Бабини Видини кули е името на българска крепост. Считана е за единствената изцяло запазена крепост в България. Тя е сред Стоте национални туристически обекта на БТС.

Крепостта е разположена на големия завой на река Дунав при град Видин. Тя е основната туристическа забележителност на град Видин. Строежът на същинската крепост е започнал през 10 век, а преди това на мястото е имало римски наблюдателен пункт.

Крепостта е служела за защита на местния владетел и на целия град Видин през почти цялото Средновековие. Баба Вида е силно разширена и укрепена по времето на цар Иван Срацимир. Голяма част от сградите, построени по това време, са останали неразрушени. В днешния си вид крепостта разполага с двор с площ над 5 декара и се състои от 2 основни стени (в 2 концентрични кръга) и 4 кули.

История
Установени са няколко периода на строителство. Крепостта застъпва мястото, където се е намирала римската крепост Бонония, която е строена през 3 век. Основните части от двора на градската крепост Бонония се намират извън рамките на по-късния средновековен замък и са разположени основно под днешния видински квартал Калето.

Средновековната крепост е построена върху съществуващите основи на римската крепост. Тя е дело на българското строителство. Първите строителни дейности по крепостта датират от края на Първото българско царство. Във византийските хроники е записано, че Видинската крепост издържала на обсада, продължила близо 8 месеца. При тази обсада византийските войски са предвождани от Василий II. От постройките от този период днес са останали сравнително малко. Най-запазена е стената и кулите, които са разположени към река Дунав.

По време на почти цялото Второ българско царство Видинската крепост е най-важното укрепление в Северозападна България. Най-голямо разширение на крепостта става по времето на цар Иван Срацимир. По време на неговото управление той обитава Видинската крепост като феодален замък. През този период са построени значителен брой вътрешни стени и кули. Именно тогава крепостта добива вид, близък до този, който има и днес.

Крепостта Баба Вида играе важна роля и през Османското владичество. През този период също са осъществени редица строителни работи. В края на 18 век крепостта вече не се използва за отбранителни цели. През този период тя служи предимно за оръжеен склад и за затвор.

Исторически паметник
Баба Вида е крепост-музей. В самата крепост се опазват редица находки и сведения за историята на крепостта. Тъй като крепостта е предназначена и за туристически цели, при възстановяването е запазена обстановката в близък до естественото ѝ състояние вид.

Тя е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз (има печат на БТС).

Уикипедия

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*

Verified by ExactMetrics
Verified by MonsterInsights